Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to Hardware

Základní otázka. Co je to hardware? Jde o tu část Vašeho počítače, na kterou si můžete tzv. "sáhnout". Tedy to, co je hmatatelné. Neberte to jako nějakou definici, ale raději jako informaci, kterou si lehce zapamatujete.

Můžeme jej rozdělit do mnoha skupin. Nejdůležitější je asi základní deska, dále v počítači musíme mít pevný disk, procesor, zdroj, chladič(e), operační paměť, grafickou kartu (může být integrovaná na základní desce), neobejdeme se bez monitoru (LCD či CRT) a také nějakého vstupního zařízení, tedy klávesnice nebo myši (nejlépe mít oboje). Dále je typická zvuková karta (může být integrovaná), reprobedny, optická mechanika (často DVD vypalovačka), modem, síťová karta (často integrovaná na motherboardu), čtečka paměťových karet, joystick, tiskárna, skener, televizní karta, někdy se ještě setkáme i s disketovou mechanikou.

Kvalita, výkonnost či schopnosti jednotlivých součástek se může velice lišit. Stejně tak se může lišit i cena, ale neplatí pravidlo vyšší cena = lepší komponenta.

Hardware jako takový je nám k ničemu, nemáme-li pro něj potřebný software. Především jde o operační systém, dnes je nejčastější Microsoft Windows (téměř vždy), spíše raritou jsou pak operační systémy Linux používané hlavně hodně pokročilými uživateli.

V obchodech se začátečník setkává jen s kompletními sestavami, kde výrobce vše sestavil, často je i předinstalovaný operační systém. Pro zkušené uživatele je možnost sestavit si počítač ze zakoupených částí sám. Na to jsou potřeba především zkušenosti a znalosti. Ale i pokročilejší uživatel může počítač vylepšovat dokoupením a instalací nového hardwaru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Understanding Blood Compression Readings

(AAveptexpava, 9. 10. 2018 3:22)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre determination bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-feminin-effet-yeux/

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

(Albertfap, 5. 6. 2018 1:17)

The prostate is an essential portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all kinds of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts from the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect as well as the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some from the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and will also also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations a week will assist to prevent prostate cancer.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to take to be sure a healthy prostate is always to go for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to opt for prostate examination at least one time per year.

ŠÍLENSTVÍÍÍÍÍÍ

(Biggie cheseee, 21. 9. 2017 10:08)

Svět je zahalen mlhou lidské zloby a nenávisti...jen jedniný člověk dokáže zastavit tyto nepříjemné magorizmy...Rex powerr se vrací z druhé války v Rhodésii, ale však válka pronásleduje jeho...
Šílené gangy unesou jeho dceru znásilní jeho psa a vše se znovu stane osobní..on a Grand wizard musí nastolit BÍLÍ ŘÁD

nic,moc

(peeta, 17. 10. 2016 13:04)

práce jak od 10 tého synka

uyf

(ss, 11. 10. 2016 14:40)

díky za pomoc

referát na hardware

(drahuška, 1. 6. 2016 9:44)

dík za super info. určitě to stačí na referát o 3000 slovech :)

hardware

(klara, 27. 5. 2016 10:00)

s toho to sem se nedozvedela :(

inf

(prezentace :(, 23. 4. 2014 14:08)

ucitel nam zadal za úkol at napisem deset vet o hardwaru a tady sem se dozvedel uplny hovno :(

Re: info

(retoš, 14. 4. 2016 10:14)

stojí mi dyk, a iá rát anal

sex

(martin, 7. 9. 2015 11:20)

jsem nadrzenej stoji mi peroo!!!!

Re: sex

(Honimír, 10. 2. 2016 8:16)

Mě taky, chceš se sejít ?

Re: Re: sex

(BŮCH, 10. 2. 2016 8:18)

HOŠI HOŠI

Re: Re: Re: sex

(Honimír, 10. 2. 2016 8:19)

Hovno v koši

seeex

(sex, 31. 10. 2012 12:11)

ahoj

Re: seeex

(seeeeex, 18. 9. 2015 8:29)

ahoj

boze

(dariasek, 7. 9. 2015 11:18)

nerozumim tomu .....

jrs

(Kača, 22. 4. 2015 17:54)

Ahoj jak se máte?

component

(kikinka, 1. 10. 2012 15:54)

alespon 5 vet o componentu dik

Re: component

(kikinka, 1. 10. 2012 15:55)

alespon 5 vet o componentu

Re: component

(hdsgfvhdbsiv, 12. 6. 2014 9:23)

vubec neskousej nikdo ti je nenapiste ty koste